Dažnas žmogus, savo namuose kūrenantis židinį ar krosnelę, susimąsto, kur dėti pelenus? Ar juos galima mesti į šiukšlių konteinerį? O gal kompastuoti? Ar tręšti sodo daržą?
Jei surenkami nedideli kiekiai pelenų, juos būtina atvėsinti ir galima suberti į maišą. O jį užrišus išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Atliekų tvarkymą reklamentuojantys teisės aktai nenustato reikalavimų dėl pelenų, gautų deginant medieną, medienos produktus ar briketus. Reikalavimai dėl medienos ir medienos produktų pelenų yra nustatyti tik įmonėms, generuojančiom didelius kiekius tokių atliekų. Reikia prisiminti, kad į buitinių atliekų konteinerį draudžiama pilti žemės gruntą, statytbines atliekas, degančias ar karštas atliekas.
Jei nėra galimybės individualiai kompostuoti pelenus, o sukaupti kiekiai pakankamai dideli , siūloma kreiptis į atliekų tvarkytoją dėl šių atliekų išvežimo į regione esantį nepavojingųjų atliekų sąvartyną. Jei namuose ar sodyboje kūrenate tik akmens anglimi , kai kurios buitinių atliekų tvarkymu užsiimančios įmonės, išduoda didelius maišus akmens anglies pelenams surinkti. Vėliau šias atliekas išveža.
Žinant tai,kad medienos kuro pelenai yra biologinės kilmės kuras, manoma,kad jais galima tręšti dirvožėmį. Prisiminkite, kad buities naudojimui tinka tik gryni medžio pelenai. Akmens anglies pelenų naudoti nepatartina, o lakuotos, dažytos, klijuotos ar kitaip chemiškai paveiktos medienos nepatartina deginti apskritai, tuo labiau naudoti liekanas dirvožemiui ar kitose srityse. Taip pat atminkite, kad daugumos augalų tręšti net nereikia. Tokie augalai, kaip bulvės, ridikėliai ar mėlynės, mėgsta rūgštų dirvožėmį, tad jų nereiktų tręšti pelenais.
Tačiau pelenai gali būti naudingi ir kitaip, Jei pelenus pabersite į sunkų ir kietą molio dirvožemį, tuomet jis taps puresnis.
Apie tai kuo kūrenti židinį ar krosnelę skaitykite čia